Press "Enter" to skip to content

Miesiąc: listopad 2023

Dlaczego nie warto akceptować zaproszeń do znajomych… od nieznajomych.

Najpierw kogoś poznaj, a potem przyjmuj go do znajomych. Nie dlatego, żeby odsiewać faktycznych ludzi i być niemiłym. Po prostu tego nie rób, aby chronić siebie i swoich znajomych. Przykład z dziś.

Ludzie tworzą konta fikcyjne i nie zawsze mają dobre zamiary. Konta takie służą do krzywdzenia innych, a nawet popełniania cybeprzestępstw. Kiedy takie konto ma znajomych, staje się ono bardziej wiarygodne dla innych osób. No przyjmę, przecież mamy wspólnych znajomych. NIE. Nie przyjmuj. To może być złodziej. To może być oszust matrymonialny. To może być OSINTowiec amator. Nie wiesz, nie znasz. Nie przyjmuj.

Widzisz po danych, że to twój znajomy z dawnych lat? Też nie przyjmuj. Konto może być kopią prawdziwego konta, może nawet mieć zdjęcia rzeczywistej osoby. Zapytaj „skąd się znamy?”. Zapytaj o jakieś wspólne wspomnienie. Spróbuj się skontaktować z tą osobą w inny sposób niż przez medium gdzie masz zaproszenie.

Jeśli zacznie ci wypisywać, że się nie znacie, ale się tobą interesuje i chce cię poznać, to … najpierw tego człowieka poznaj. Sprawdź czy i jak wypowiada się na grupach. Jak przebiega jego aktywność – i raczej z ostatnich kilku dni, a nie sprzed pół roku (bo konto może być przejęte). Prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z botem lub cyberprzestępcą, który bardzo szybko będzie chciał przejść na whatsappa jest duże a wtedy się zacznie.

Poniżej przykładowa rozmowa z takim fikcyjnym kontem.

Cyber rekomenduje specjalistów

Czy masz doświadczenie ze specjalistami zdrowia psychicznego (psychiatra, psychoterapeuta, psycholog, interwent kryzysowy), którzy rozumieją problemy cyberprzestrzeni? Zarekomenduj go kolegom i koleżankom po fachu! Specjalista taki otrzyma od nas „Certyfikat cyberspecjalisty”.

Znasz ośrodek, który umie w pracę zdalną z klientami i dobrze mu to wychodzi? Daj znać! Porozmawiamy o Twoich doświadczeniach, a jeśli ośrodek wyrazi zgodę, wystawimy mu naszą akredytację „Ośrodka otwartego na cyberprzestrzeń”.

Honorowe tytuły nie pociągają za sobą opłat ani dla ciebie, ani dla specjalisty czy ośrodka. Nie ma lepszej rekomendacji niż ta, wydana przez samą społeczność. I tytuł może być wyłącznie przez społeczność (lub podmiot, którego to dotyczy) cofnięty.

Konferencja „PSYCHOLOGIA CYBERPRZESTRZENI”

Fundacja Polski Instytut Cyberpsychologii, Cyberpsychopatologii i Cyberpsychotraumatologii 31 sierpnia organizuje konferencję „PSYCHOLOGIA  CYBERPRZESTRZENI”, która odbędzie się online, na youtube, między 10:00 a 18:00. Zachęcamy do wysyłania propozycji tematów na adres [email protected] do 30 czerwca 2024. Konferencja będzie dostępna publicznie. Więcej informacji podamy niebawem.

Studiuj cyberpsychologię

Wiemy, jak ważne jest kształcenie się przez całe życie, dlatego wszystkim, którzy są zainteresowani poszerzeniu swojej wiedzy w zakresie cyberpsychologii rekomendujemy skorzystanie z oferty WSB-NLU. Więcej na stronie  https://www.wsb-nlu.edu.pl/pl/cyberpsychologia-studia-podyplomowe

Po studiach tych będziesz w stanie lepiej zrozumieć psychologię cyberprzestrzeni. Zrozumiesz patologie jakie w sieci występują i nie będziesz bezbronny wobec cyfrowych zagrożeń. Będziesz gotowy pomagać ludziom uzależnionym od sieci, oraz ofiarom przemocy w Internecie. Sprawisz, że twoje produkty cyfrowe dotrą do większej ilości ludzi. Dostosujesz przekaz do osób z niepełnosprawnościami. Aaa i będziesz jedną z niewielu osób w Polsce która będzie mogła się poszczycić mianem cyberpsychologa.

Zaproś nas do siebie

Propozycje warsztatów dla szkół podstawowych i średnich, grup harcerskich, domów dziecka, świetlic socjoterapeutycznych, klubów i innych podobnych miejsc na rok 2024:
1) Wirtual jest realny – czyli jak być sobą w sieci i nie czynić szkody innym.
2) Mieć czas na wszystko – czyli jak korzystać z sieci, by się nie uzależnić.
Propozycje dla domów samotnych matek, ośrodków terapeutycznych i resocjalizacyjnych, ośrodków interwencji kryzysowej, hosteli interwencyjnych:
1) Już mnie nie skrzywdzisz – jak skutecznie chronić się przed przemocą w sieci i jak zbierać dowody przestępstw
2) Ratunku! Pomocy! Warsztaty z poszukiwania różnych form pomocy w sieci.
Propozycje dla kół gospodyń wiejskich, domów seniora, uniwersytetów 3 wieku i klubów dla osób 50+ na rok 2024:
1) Plenerowo i cyfrowo – w jaki sposób połączyć życie aktywne i cyfrowe
2) W Internecie gadam, nikt mnie nie okrada – czyli jak uniknąć kradzieży w Internecie, porady dla seniora.
Zainteresowani? Dajcie znać! Liczba terminów jest ograniczona.

Pomoc cyberosobom w kryzysie

Szanowni państwo! W sumie, jak to w Internecie, przejdźmy na TY!
Możesz napisać do nas prywatną wiadomość tutaj, albo napisać na signal, telegram, czy whatsApp pod numer 726 713 162 kiedy:
  • jesteś ofiarą cyberprzestępstwa lub osobą nim zagrożoną
  •  twoje działanie w sieci odbija się negatywnie na twoim zdrowiu psychicznym
  •  jesteś osobą zagrożoną uzależnieniem od nowych technologii
  • chcesz przestać bać się nowych technologii
  • jesteś ofiarą cyberprzemocy czy cyberagresji (lub nie jesteś piewien/pewna/* czy dana sytuacja tak się kwalifikuje)
  • chcesz się upewnić, czy praca zdalna w Twoim zepole ma sens
  • chcesz spróbować uchronić Twoich pracowników przed wypaleniem zawodowym (dotyczy branży IT i innych sektorów powiązanych z nowymi technologiami)
  • chcesz się upewnić, że twój przekaz będzie dobrze odebrany przez osoby niepełnosprawne i neuroróżnorodne
Chętnie z Tobą porozmawiamy i poszukamy wspólnie w jaki sposób uczynić wyzwania jakie przed tobą stoją łatwiejszymi. Konsultacje są bezpłatne.

Witaj, świecie!

Właśnie założyliśmy stronę naszej fundacji. Strona ta, będzie przy okazji naszym BIPem, więc postaramy się tu zawrzeć wszystkie informacje na temat naszych działań. Zachęcamy do zapoznania się z naszym statutem i danymi fundacji oraz zapraszamy do kontaktu!